mit o klimacie

Mit: Klimat zmieniał się już wcześniej - dziś jest tak samo

"Klimat na Ziemi wielokrotnie zmieniał się w sposób radykalny, kiedy człowieka nie było jeszcze na tym świecie. Licząca sobie 4… czytaj dalej »

Mit: Ocieplenie jest skutkiem spadku zapylenia atmosfery

To aerozole. W artykule „Czy spadek zapylenia odsłania prawdziwe globalne ocieplenie?” (Kerr 2007) zwrócono uwagę na fakt, że od około… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie jest powodowane wzrostem aktywności słonecznej

„W ciągu ostatnich kilkuset lat, liczba plam słonecznych stale rosła, podczas gdy powierzchnia Ziemi się ocieplała. Dane sugerują, że aktywność… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie będzie takie złe

„Globalne ocieplenie nie jest szkodliwe. Dwa tysiące lat pisanej historii ludzkości pokazuje, że okresy ciepłe są dobre dla ludzi. Z… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie się skończyło

„Przez ponad 100 lat, od roku 1890 do 2000, trwała faza tzw. współczesnego optimum solarnego. Po niej weszliśmy w fazę… czytaj dalej »

Mit: To ocieplenie powoduje wzrost koncentracji CO2 a nie na odwrót

„Trudno (…) wiązać obecne ochłodzenie ze wzrastającą emisją CO2. Trudno było zawsze, również i wtedy gdy przez kilkadziesiąt lat, wraz… czytaj dalej »

Mit: Nauka nie jest zgodna w temacie globalnego ocieplenia

Pod Projektem 'Petycja Oregońska' (The Petition Project) podpisało się 31 tys. naukowców stwierdzając, że „nie ma naukowych dowodów na to,… czytaj dalej »

Mit: Zwierzęta i rośliny przystosują się do zmiany klimatu

Zwierzęta i rośliny mogą się dostosować. Koralowce, drzewa, ptaki, ssaki i motyle dobrze się adaptują do rzeczywistości zmieniającego się klimatu.… czytaj dalej »

Mit: Modele klimatyczne są niewiarygodne

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankovicia, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Mit: Historyczne pomiary temperatur są niewiarygodne

„Proszę sobie wyobrazić, że w ciągu ostatnich 30, a przede wszystkim w ciągu ostatnich 20 lat większość stacji pomiarowych została… czytaj dalej »

Mit: W latach 70. XX wieku naukowcy przewidywali epokę lodowcową

„Media rozpowszechniały ostrzeżenia przed nadchodzącą epoką ochłodzenia od lat 50. XX wieku i alarmy te zrobiły się głośniejsze w latach… czytaj dalej »

Mit: Czułość klimatu na zmiany stężenia dwutlenku węgla jest bardzo mała

Czułość klimatu jest niska.„Ostatnie badania dr. Spencera pokazują, że – przynajmniej w krótkich okresach czasu – sprzężenia zwrotne, które –… czytaj dalej »

Mit: Czeka nas nowa epoka lodowcowa

„Któregoś dnia obudzisz się pogrzebany pod dziewięcioma piętrami śniegu. To jest częścią niezawodnego, przewidywalnego, naturalnego cyklu który powraca jak w… czytaj dalej »

Mit: Wzrost emisji CO2 nie ma wpływu na oceany

Zakwaszanie oceanów to nie problem.„Nasze emisje znikomych ilości dwutlenku węgla nie mogą zakwaszać oceanów. Kolejne raporty w recenzowanej literaturze naukowej… czytaj dalej »

Mit: Gwałtowny wzrost temperatur to efekt błędu w obliczeniach

"Krzywe hokejowe, zarówno w raporcie, jak i w działaniach politycznych Ala Gore'a, a także wielu rządów (np. rząd Kanady rozesłał… czytaj dalej »

Mit: Ujawniona korespondencja pomiędzy klimatologami dowodzi spisku

Maile wykradzione z Centrum Badań Klimatycznych Uniwersytetu Wschodniej Anglii (CRU) wskazują na spisek.„Hakerzy włamali się do bazy danych CRU i… czytaj dalej »

Mit: Lodowce nadal rosną a nie podlegają topnieniu

Lodowce rosną.„Raporty spływają z całego świata: po raz pierwszy od 250 lat lodowce Alaski, Kanady, Nowej Zelandii Grenlandii i Norwegii… czytaj dalej »

Mit: „Niewygodna prawda” Ala Gore'a to kłamstwo

„Film Ala Gore jest pełen błędów. Brytyjski sędzia Justice Barton stwierdził, że choć film „zasadniczo rzecz biorąc jest dokładny” w… czytaj dalej »

Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino

To El Niño. „W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »

Mit: Między temperaturą a koncentracjami CO2 nie ma korelacji

Globalne ocieplenie w XX wieku zaczęło się nie wcześniej niż w 1910 roku. Do tego czasu emisje CO2 już wzrosły… czytaj dalej »

Mit: Na Antarktydzie przybywa lodu

„W październiku 2007 lód morski w Antarktyce ustanowił nowy rekord. Fotografie rozpowszechniane przez Narodowy Urząd ds. Oceanu i Atmosfery (National… czytaj dalej »

Mit: Zmiana klimatu wiąże się z promieniowaniem kosmicznym

To promieniowanie kosmiczne.„ma ono [galaktyczne promieniowanie kosmiczne] decydujący wpływ na powstawanie chmur i zmiany klimatu. (…) Chmury tworzone przez mionową… czytaj dalej »

Mit: Jest zimno, więc globalne ocieplenie się skończyło

Jest cholernie zimno! „Mamy 24 marca - Niedzielę Palmową i czwarty dzień kalendarzowej wiosny. Za oknem ok. 15 cm śniegu… czytaj dalej »

Mit: Ekstremalne zjawiska pogodowe nie wiążą się z globalnym ociepleniem

Ekstremalne zjawiska pogodowe nie są powodowane przez globalne ocieplenie... „Największe susze XX w. były prawdopodobnie zupełnie naturalnymi zjawiskami i w… czytaj dalej »

Mit: Przeciwdziałanie zmianie klimatu to nic pilnego

„Jest wiele pilnych spraw wymagających uwagi Kongresu, i nie należy do mnie – jako gościa w Waszym kraju – mówić,… czytaj dalej »

Mit: Powierzchnią lodu w Arktyce steruje naturalny cykl

„Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu ubyło, do rekordowo niskich poziomów w roku 2007, nie jest… czytaj dalej »

Mit: To naturalny, 1500-letni cykl zmian klimatu

To cykl 1500-letni. „W każdym z nich [zbiorów danych o historycznym klimacie] widoczny jest ten (z grubsza 1500-letni) cykl. Po… czytaj dalej »

Mit: Dwutlenek węgla emitowany przez człowieka nie ma znaczenia

Antropogeniczny CO2 to niewielki procent całości emisji tego gazu. „nie przekazuje się opinii międzynarodowej faktu, że najwięcej CO2 emitują oceany!… czytaj dalej »

Mit: Para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym

Najważniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna. Stanowi ona 95 proc. wszystkich gazów cieplarnianych w atmosferze. (Wprost)[tabs] czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie to efekt miejskiej wyspy ciepła

„Praca Rossa McKitricka, wykładowcy ekonomii na Uniwersytecie Guelph i Patricka Michaelsa, profesora badań środowiskowych z Uniwersytetu Wirginii, pokazuje, że połowę… czytaj dalej »

Mit: W Średniowieczu było cieplej niż dziś

W średniowieczu było cieplej. Średniowieczne Optimum Klimatyczne było cieplejsze niż czasy obecne. To oznacza, że obecne ocieplenie nie jest wyjątkowe… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy z IPCC to alarmiści

IPCC to alarmiści. „Bez wątpienia, ONZ-owski Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu (IPCC) stworzono, by dostarczyć dowodów na to, że działania… czytaj dalej »

Mit: Za czasów Eryka Rudego Grenlandia była zielona

Grenlandia była zielona. „W średniowieczu Grenlandia, dziś pokryta lodem, była zieloną wyspą, sławną ze swych sadów owocowych." (Rafał Ziemkiewicz). [tabs] czytaj dalej »

Mit: Lód na Grenlandii przyrasta

Lądolód grenlandzki rośnie. „Nawet, gdyby prawdą było, że lody Grenlandii topnieją w ‘rekordowym’ tempie, to po siedmiu i pół roku… czytaj dalej »

Mit: Dwutlenek węgla nie jest zanieczyszczeniem

CO2 nie jest zanieczyszczeniem. "Już dzieci w podstawówce się uczą, że CO2 jest gazem życiodajnym. Zawdzięczamy mu wzrost zielonej roślinności,… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się też na innych planetach, więc to wina Słońca

Naukowcy zaobserwowali globalne ocieplenie na Marsie. Może to też nasza robota? „Niektórzy ludzie myślą, że nasza planeta ma gorączkę. Jednak… czytaj dalej »

Mit: Nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia

To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się, bo wychodzimy z małej epoki lodowej

Wychodzimy z małej epoki lodowej. „Od końca małej epoki lodowcowej w osiemnastym wieku (kiedy to Tamiza zamarzała na całą zimę;… czytaj dalej »

Mit: Kiedyś w atmosferze było więcej CO2, więc teraz nie ma się czym martwić

"Dawno temu stężenie CO2 było znacznie wyższe niż obecnie, więc obecny wzrost nie będzie problemem". „Powalający dowód na to, że… czytaj dalej »

Mit: Na początku XX w też się ocieplało, podczas gdy stężenia CO2 były niskie

Przed 1940 też się ocieplało, podczas gdy koncentracje CO2 były niskie. „Większość wzrostu temperatury zaobserwowanego w XX w miała miejsce… czytaj dalej »

Mit: Satelity nie pokazują ocieplania powierzchni Ziemi

Satelity nie pokazują ocieplenia troposfery. „Pomiary satelitarne wykazują brak istotnego globalnego ocieplenia od roku 1979, czyli w okresie, w którym… czytaj dalej »

Mit: Niedźwiedzi polarnych przybywa

Liczba niedźwiedzi polarnych wzrasta. „Wiodący kanadyjski autorytet w kwestii niedźwiedzi polarnych, Mitch Taylor, powiedział: ‘widzimy bezprecedensowy wzrost liczby niedźwiedzi polarnych,… czytaj dalej »

Mit: Im więcej CO2, tym lepiej dla roślin

"Co potrzebuje roślina do wzrostu? CO2 i ciepła. Trzeba być idiotą, żeby walczyć o zielone rośliny i żeby nie było… czytaj dalej »

Mit: Nie ma globalnego ocieplenia

„Globalne ocieplenie to bzdura!” (Janusz Korwin Mikke)Nauka posiada wiele różnorodnych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje.Globalne ocieplenie zachodzi, o… czytaj dalej »

Mit: Zmiany klimatu są powodowane zmianami prądów morskich

Za zmianę klimatu odpowiadają zmiany prądów morskich, w tym przede wszystkim Dekadalna Oscylacja Pacyficzna. „Dekadalna Oscylacja Pacyficzna (Pacific Decadal Oscillation… czytaj dalej »

Mit: IPCC twierdziło, że lodowce Himalajów stopnieją do 2035 roku

Rok temu przedstawiano raport podsumowujący zmiany klimatu podczas kolejnej sesji panelu ds. zmian klimatycznych przy ONZ. Było to piąte opracowanie… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody

Naukowcy nie umieją nawet przewidzieć pogody. „A faceci niepotrafiący przewidzieć, jaka pogoda będzie za tydzień, zapewniają nas, że nadciąga Globalne… czytaj dalej »

Mit: Efekt cieplarniany nie istnieje

„Ciągle dyskutuje się na temat związku miedzy gazami cieplarnianymi a temperaturą w dolnej części atmosfery. Jednakże w gronie klimatologów zapomniano,… czytaj dalej »

Mit: Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki

Teoria efektu cieplarnianego jest niezgodna z drugą zasadą termodynamiki. „Atmosferyczny efekt cieplarniany, pomysł, który wielu autorów wywodzi z historycznych prac… czytaj dalej »

Mit: Nauka nie jest pewna w kwestii zmian klimatu

Stanowisko nauki wcale nie jest jednoznaczne „Wielu ludzi myśli, że nauka o klimacie powiedziała już ostatnie słowo. Wcale nie. Kwestią… czytaj dalej »

Mit: Chmury zapewniają ujemne sprzężenie zwrotne

Chmury zapewniają ujemne sprzężenie zwrotne. „Modele klimatu używane przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) pokazują, że z obecnością chmur… czytaj dalej »

Mit: Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone

Prognozy wzrostu poziomu oceanów w XXI w są przesadzone „Profesor Niklas Mörner, badający poziom oceanów od 1/3 wieku, twierdzi, że… czytaj dalej »

Mit: Wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek

Wulkany emitują więcej CO2 niż ludzie. „Trzeba spojrzeć na ludzki wkład w zasoby atmosferycznego dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich 250… czytaj dalej »

Mit: CO2 to tylko nic nie znaczący gaz śladowy

CO2 jest nic nieznaczącym gazem śladowym. „Działalność człowieka, poprzez emisję dwutlenku węgla, miała na to (ocieplenie – przyp. aut.) znikomy… czytaj dalej »

Mit: Dwutlenku węgla w atmosferze wcale nie przybywa

Mimo rozwoju przemysłu dwutlenku węgla w atmosferze wcale nie przybywa „… Wolfgang Knorr z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Bristolskiego… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Mit: Zmieniono "globalne ocieplenie" na "zmianę klimatu".

„Wyznawcy sekty globalnego ocieplenia powodowanego przez człowieka z pewnością będą niechętni rewelacjom na temat oziębienia w wyniku mniejszej aktywności słonecznej,… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie wynika z cykli aktywności słonecznej

"Długość cykli aktywności słonecznej dowodzi, że to Słońce jest odpowiedzialne za globalny wzrost temperatury. W 1991 r. Eigil Friis-Christensen i… czytaj dalej »

Mit: Wzrost średnich temperatur na świecie wynika z przyczyn naturalnych

Ociepla się z przyczyn naturalnych „Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem… czytaj dalej »

Mit: Człowiek odpowiada jedynie za 0,6% efektu cieplarnianego

„Ocenia się, że para wodna jest odpowiedzialna za 36-72% efektu cieplarnianego Ziemi, zaś dwutlenek węgla za 9-26% tego efektu (prosimy… czytaj dalej »

Mit: To nie CO2, bo w połowie XX w. mimo zanieczyszczeń nastąpiło ochłodzenie

„Powojenne uprzemysłowienie spowodowało szybki wzrost globalnych emisji, ale w 1945 roku, gdy się zaczęło, Ziemia weszła w fazę ochładzania. W… czytaj dalej »

Mit: CO2 ma krótki czas życia w atmosferze

„Przytłaczająca większość recenzowanych prac donosi, że CO2 krótko pozostaje w atmosferze.” (Lawrence Solomon)Przeciętna cząsteczka dwutlenku węgla pozostaje w atmosferze przez… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [1]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [2]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Konsensus IPCC to lipa

Konsensus IPCC to lipa. „Panel ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) wprowadził w błąd media i opinię publiczną, twierdząc, że teorię… czytaj dalej »

Mit: Poziom morza na Tuvalu wcale nie rośnie

Poziom morza na Tuvalu wcale nie rośnie. „Monitorowanie poziomu morza na Pacyfiku w Tuvalu i Oceanie Indyjskim na Malediwach nie… czytaj dalej »

Mit: To spadek aktywności wulkanicznej powoduje ocieplenie

To spadek aktywności wulkanicznej powoduje ocieplenie. „Nie ma wątpliwości, że Ziemia się ociepla; po prostu wychodzi z ‘Małej Epoki Lodowej’.… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii topnieje wolniej niż mówili naukowcy

Szacunki prędkości topienia pokrywy lodowej Grenlandii były zawyżone. „Szybka utrata masy przez lądolody Grenlandii i Antarktydy ma być dowodem na… czytaj dalej »

Mit: Klimatolodzy z CRU fałszowali wyniki pomiarów temperatury

Klimatolodzy z Climate Research Unit manipulowali danymi pomiarów temperatur. "Media podchwyciły informację, że naukowcy z CRU, opracowując swoją globalną serię… czytaj dalej »

Mit: Oddychanie powoduje wielkie emisje CO2

Hmmm, tak, tak, za zwiększoną produkcję CO2 odpowiada człowiek. Tyle, że nie mam na myśli CO2, które jest wynikiem działalności… czytaj dalej »

Mit: Nadchodzi globalne ochłodzenie

Nadchodzi globalne ochłodzenie „Szef departamentu badań kosmicznych rosyjskiego Obserwatorium Pulkovo, doktor nauk fizycznych i matematycznych Habibullo Abdusamatov [uważa, że] (…)… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii jest nieczuły na ocieplenie klimatu

Lądolód Grenlandii przetrwał wiele okresów ocieplenia klimatu, przetrwa i obecną zmianę klimatu „W dotyczącym Grenlandii badaniu opublikowanym 6 lipca 2007… czytaj dalej »

Mit: To metan jest główną przyczyną ocieplenia

„(…) krowy emitują metan (CH4), gaz cieplarniany groźniejszy od CO2, i to w sporych ilościach. Metan u przeżuwaczy takich jak… czytaj dalej »

Mit: Nie można mierzyć koncentracji CO2 na Mauna Loa - przecież to wulkan

Pomiary CO2 są nierzetelne „Krzywa Keelinga, której często używa się dla pokazania wzrostu emisji CO2 oparta jest na danych ze… czytaj dalej »

Mit: Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe

Za ocieplenie odpowiada ciepło przemysłowe „Przyczyną globalnego ocieplenia jest ciepło wytwarzane przez przemysł od XIX wieku, związane z produkcją energii… czytaj dalej »

Mit: Nie ma związku między naszymi emisjami a wzrostem ilości CO2 w atmosferze

Nie ma związku pomiędzy naszymi emisjami CO2 a wzrostem ilości CO2 w atmosferze „Można łatwo pokazać, że nie ma korelacji… czytaj dalej »

Mit: Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940

Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940 „Największe tempo ocieplania się klimatu w okresie dłuższym… czytaj dalej »

Mit: Za wzrost temperatury odpowiadają oceany, oddające ciepło do atmosfery

To oceany, oddając ciepło do atmosfery, ogrzewają ją „Te małe wzrosty temperatury globalnej w ostatnich 25 latach i w ostatnim… czytaj dalej »

Mit: Sceptycy klimatyczni to Galileusze naszych czasów

Sceptycy klimatyczni to Galileusze naszych czasów „Na to ja mówię: Galileusza uznano za heretyka tylko dlatego, że jacyś uczeni wstali… czytaj dalej »

Mit: Nadmiar dwutlenku węgla nie powoduje ocieplania klimatu

„Rosnąca koncentracja dwutlenku węgla ma małe znaczenie, lub wręcz nie ma go wcale.” „W porównaniu z parą wodną, pozostałe gazy… czytaj dalej »

Mit: Przykład Wenus wskazuje, że nie musimy się martwić o przyszłość

Wyznawcy efektu cieplarnianego i walczący z emisją CO2 z lubością powołują się na przykład Wenus, gdzie efekt cieplarniany jest szczególnie… czytaj dalej »

Mit: Na Antarktydzie jest za zimno, żeby jej lody topniały

Na Antarktydzie jest za zimno, by jej lody topniały. „To co się liczy, to temperatury absolutne. W niektórych miejscach Antarktydy… czytaj dalej »

Mit: Wilgotność powietrza spada, więc para wodna nie może wpływać na ocieplenie

„Zwrotne sprzężenie pary wodnej (WVF — water vapor feedback). To sprzężenie zwrotne jest podstawą hipotezy twierdzącej, że nie czynniki naturalne,… czytaj dalej »

Mit: To ocean emituje dwutlenek węgla

CO2 pochodzi z oceanu., „(...) nie przekazuje się opinii międzynarodowej faktu, że najwięcej CO2 emitują oceany! A dwutlenek węgla produkowany… czytaj dalej »

Mit: CO2 poświęca się za dużo uwagi w porównaniu z innymi czynnikami

„Na zmiany klimatu ma wpływ między innymi Słońce, cykle Milankowicza, chmury, aerozole, wulkany, tektonika płyt, cyrkulacja prądów w oceanach. Dwutlenek… czytaj dalej »

Mit: Dodatnie sprzężenie zwrotne musiałoby wywołać efekt rozbuchanej szklarni

Skoro efekt cieplarniany jest wzmacniany przez dodatnie sprzężenia zwrotne, Ziemia powinna już osiągnąć stan rozbuchanej szklarni. A tak się nie… czytaj dalej »

Mit: W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie

W latach 40. XX wieku Arktyka była cieplejsza niż obecnie „Temperatury w Arktyce rzeczywiście wzrosły w ostatnich latach, a lodu… czytaj dalej »

Mit: Zgoda naukowców co do zmiany klimatu jest bez znaczenia

„Podobnie wyglądałby wykres ilustrujący zgodność naukowców co do tego, że Słońce krąży wokół Ziemi, sporządzony przed około 600 laty. (…)… czytaj dalej »

Mit: Ocieplenie wynika z błędów pomiarowych powodowanych złą lokalizacją stacji

„Stacje meteorologiczne w Stanach Zjednoczonych umieszczone były w pobliżu wylotów urządzeń klimatyzacyjnych, w otoczeniu asfaltowych parkingów, na gorących dachach oraz… czytaj dalej »

Mit: Ludzie są zbyt mało znaczący, by wpłynąć na klimat w skali planety

Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem pychy. Naszym klimatem rządzi Słońce… czytaj dalej »

Mit: To usunięcie stacji pomiarowych zawyża obserwowaną zmianę temperatury

„Dwóch amerykańskich badaczy utrzymuje, że naukowcy pracujący dla rządu Stanów Zjednoczonych wypaczają globalny trend temperatury, ignorując odczyty z tysięcy lokalnych… czytaj dalej »

Mit: Temperatura rośnie 'tylko logarytmicznie' z koncentracją CO2

Liniowy wzrost stężenia CO2 powoduje zaledwie logarytmiczny wzrost temperatury, a więc kolejne porcje naszych emisji będą powodować coraz mniejszy wzrost… czytaj dalej »

Mit: CO2 chłodzi atmosferę

Według nowych danych zebranych przez Centrum Badawcze Langley NASA praktycznie wszystko, co przekazały środowiska naukowe głównego nurtu i media na… czytaj dalej »

Mit: To przez ozon

To wina ozonu.Warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe wpadające w atmosferę Ziemi. Ponieważ warstwa ozonowa w ostatnich dekadach zanikała, mogło to… czytaj dalej »

Mit: Zlodowacenie w Ordowiku wyklucza udział CO2 w ociepleniu

W późnym Ordowiku stężenie CO2 było wyższe niż dziś. „Ku konsternacji zwolenników teorii globalnego ocieplenia, późny Ordowik był okresem zlodowacenia… czytaj dalej »

Mit: Rekonstrukcjom temperatury na podstawie słojów drzew nie można wierzyć

Rzeczywiste rekonstrukcje „rozchodzą się” z seriami pomiarów temperatury w ostatniej części XX wieku. Na przykład, w oryginalnym ‘kiju hokejowym’ (kończącym… czytaj dalej »

Mit: To freony

To freony „Dane obserwacyjne pokazują, że freony oddziałujące z promieniowaniem kosmicznym spowodowały zarówno antarktyczną dziurę ozonową, jak i globalne ocieplenie… czytaj dalej »

Mit: Całkiem niedawno zasięg lodu arktycznego był znacznie mniejszy niż dziś

„Istnieją przekazy sugerujące podobne topnienie [lodów Arktyki] w latach 1938-43, i nie tylko wtedy” (John Christy via Jonathan Leake)[tabs] czytaj dalej »

Mit: W epoce Rewolucji Przemysłowej emisje zanieczyszczeń były dużo wyższe

W czasach Rewolucji Przemysłowej nie było globalnego ocieplenia. „Dlaczego nie mieliśmy globalnego ocieplenia w epoce Rewolucji Przemysłowej? W owym czasie… czytaj dalej »

Mit: Topnienie lądolodu Antarktydy powoduje ukryty pod nim wulkan

Topnieją lody Antarktydy, ale przyczyną nie jest globalne ocieplenie! (…) [D]o zaskakujących wniosków doszli pracownicy Instytutu Geofizyki University of Texas… czytaj dalej »

Mit: Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne

Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne „23 czerwca 1988 James Hansen, naukowiec NASA, oświadczył w Izbie Reprezentantów, że… czytaj dalej »

Mit: By zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew

wystarczy sadzić wszędzie drzewa, na każdym nieurodzajnym kawałku ziemi drzewa. rośliny kochają dwutlenek węgla. klimat ciepły nasili wzrost roślin. drzewa… czytaj dalej »

Mit: Petycja Oregońska podważa teorię antropogenicznej zmiany klimatu

W rzeczywistości także naukowcy sprzeciwiają się ideologicznej hipotezie na temat globalnego ocieplenia. Negującą ją petycję oregońską podpisało do dzisiaj sporo… czytaj dalej »

Mit: Nawet stopienie całego lodu na Ziemi nie podniesie poziomu morza

Topnienie lodu nie podnosi poziomu wody. Janusz Korwin Mikke. Topnienie lodu pływającego nie powoduje istotnej zmiany poziomu wody. Natomiast zanik… czytaj dalej »

Mit: Rząd Światowy kontroluje klimat za pomocą chemtrails

„Ocieplenie stało się faktem, ale się już o tym nie mówi, ponieważ jest coraz bardziej oczywiste, że owo ocieplenie jest… czytaj dalej »

Mit: Apel Heidelberski to protest noblistów przeciwko ideologii ocieplenia

Konwencja ONZ wskazująca na związek działalności człowieka z globalnym ociepleniem spotkała się z krytyką znaczących środowisk naukowych. Niechętni koncepcji lansowanej… czytaj dalej »

Mit: Zakwaszanie oceanu nie szkodzi morskim stworzeniom

Zakwaszanie oceanów nie będzie problemem. Dawno temu, gdy w atmosferze było wielokrotnie więcej CO2, jak na przykład w Mezozoiku, życie… czytaj dalej »

Mit: parowanie zrównoważy wzrost poziomu morza

ocieplenie powoduje większe parowanie oceanów i poziom wody nie ulegnie podniesieniu, a  wręcz obniżeniu, bo to wynika z praw fizycznych (źródło)Zwiększone… czytaj dalej »

Polska Geotermalna Asocjacja i „Utopia religii globalnego ocieplenia”

Jako aktywni użytkownicy Facebooka i uczestnicy dyskusji internetowych, trafiamy czasem (sami lub dzięki naszym czytelnikom) w bardzo „ciekawe” miejsca. Należy… czytaj dalej »

Klimatolog prof. Trepińska: Nie znamy przyczyn zmiany klimatu. Tak myślę.

Nie co dzień zdarza się kandydat do konkursu na Klimatyczną bzdurę roku z tytułem profesora którego specjalnością naukową jest klimatologia.… czytaj dalej »

„Półkula północna się nie ociepla” czyli Roztrwoniony Kapitał Marksa

Każdy człowiek ma kapitał zaufania – u osób z tytułem profesorskim jest on szczególnie wysoki. Jednak nawet wtedy nie jest… czytaj dalej »

Korzenie mitu „Wulkany emitują więcej CO2 od nas”

Setki razy zetknęliśmy się z osobami, od „Kowalskich” po polityków, argumentujących, że wulkany (a nawet pojedynczy wulkan) emitują dużo więcej… czytaj dalej »

Bartnik i Hnydiuk-Stefan w Energetyce: „Temperatury na świecie przestały rosnąć”

Z wielu stron dotarły do nas sygnały o zdumiewających informacjach zamieszczonych artykule, który napisali Ryszard Bartnik i Anna Hnydiuk-Stefan z… czytaj dalej »

Majstersztyk manipulacji, czyli prognoza ochłodzenia z książki „Zimne Słońce”

Napisana przez pracujących w niemieckim koncernie energetycznym Fritza Vahrenholta i Sebastiana Lüninga książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”,… czytaj dalej »

„Zimne Słońce” - imponująca kolekcja mitów klimatycznych

Książka „Zimne słońce. Dlaczego klimatyczna katastrofa nie nadchodzi?”, wydana w Niemczech w r. 2012 i przetłumaczona na polski dwa lata… czytaj dalej »

Mity klimatyczne profesora Mielczarskiego

Niedawno w Biznes Alert pojawił się wywiad z prof. Mielczarskim "Peak climate" właśnie mija (przedrukowany też w Cire.pl). Wypowiedź prof.… czytaj dalej »

Polonia Christiana o zmianie klimatu - radzimy uważać na źródła!

Czytelnicy Nauki o klimacie zwrócili naszą uwagę na sposób, w jaki temat zmiany klimatu relacjonuje serwis Polonia Christiana. Ze smutkiem… czytaj dalej »

Matt Ridley, specjalista od ryzyka: zróbmy Northern Rock na skalę planetarną

W gminnym domu kultury w Burakach Dolnych, w dniu 17 października, odbył się wykład „Globalne zazielenienie kontra globalne ocieplenie”… Ale… czytaj dalej »

Klimatyczna bzdura roku 2016

Już po raz trzeci redakcja Nauki o klimacie miała [wątpliwą] przyjemność zorganizowania plebiscytu Klimatyczna bzdura roku. Tak jak w ubiegłych… czytaj dalej »

Prof. Głowacki laureatem nagrody energetyków

Jednym z niewielu klimatologów otrzymujących nagrody od koncernów energetycznych jest profesor Piotr Głowacki, który otrzymał Laur Honorowy Białego Tygrysa Polskiej… czytaj dalej »
Fundacja UW
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.