globalne ocieplenie

Mit: Globalne ocieplenie się skończyło

„Przez ponad 100 lat, od roku 1890 do 2000, trwała faza tzw. współczesnego optimum solarnego. Po niej weszliśmy w fazę… czytaj dalej »

Mit: W globalnym ociepleniu nastąpiła 15-letnia pauza

„Brytyjski Mail pozyskał draft raportu IPCC, który będzie niedługo opublikowany. Okazało się, że prognozy globalnego ocieplenia okazały się fundamentalnie błędne,… czytaj dalej »

Mit: Gwałtowny wzrost temperatur to efekt błędu w obliczeniach

"Krzywe hokejowe, zarówno w raporcie, jak i w działaniach politycznych Ala Gore'a, a także wielu rządów (np. rząd Kanady rozesłał… czytaj dalej »

Mit: Klimat się nie ociepla, bo czapa lodowa Kilimandżaro znika z innych powodów

„Al Gore twierdzi, że czapa lodowa na szczycie afrykańskiej góry Kilimandżaro kurczy się z powodu globalnego ocieplenia. Jednak według magazynu… czytaj dalej »

Mit: Za globalne ocieplenie odpowiada El Nino

To El Niño. „W artykule opublikowanym w poważanym czasopiśmie Journal of Geophysical Research trzej badacze z Australii i Nowej Zelandii… czytaj dalej »

Mit: Między temperaturą a koncentracjami CO2 nie ma korelacji

Globalne ocieplenie w XX wieku zaczęło się nie wcześniej niż w 1910 roku. Do tego czasu emisje CO2 już wzrosły… czytaj dalej »

Mit: Przeciwdziałanie zmianie klimatu to nic pilnego

„Jest wiele pilnych spraw wymagających uwagi Kongresu, i nie należy do mnie – jako gościa w Waszym kraju – mówić,… czytaj dalej »

Mit: To naturalny, 1500-letni cykl zmian klimatu

To cykl 1500-letni. „W każdym z nich [zbiorów danych o historycznym klimacie] widoczny jest ten (z grubsza 1500-letni) cykl. Po… czytaj dalej »

Mit: Problem wzrostu poziomu mórz jest przereklamowany

Problem wzrostu poziomu mórz jest przereklamowany. „Mówi nam się, że poziom mórz rośnie i wkrótce nasze miasta zostaną zalane. Wszyscy… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie to efekt miejskiej wyspy ciepła

„Praca Rossa McKitricka, wykładowcy ekonomii na Uniwersytecie Guelph i Patricka Michaelsa, profesora badań środowiskowych z Uniwersytetu Wirginii, pokazuje, że połowę… czytaj dalej »

Mit: Ociepla się, bo wychodzimy z małej epoki lodowej

Wychodzimy z małej epoki lodowej. „Od końca małej epoki lodowcowej w osiemnastym wieku (kiedy to Tamiza zamarzała na całą zimę;… czytaj dalej »

Mit: Im więcej CO2, tym lepiej dla roślin

"Co potrzebuje roślina do wzrostu? CO2 i ciepła. Trzeba być idiotą, żeby walczyć o zielone rośliny i żeby nie było… czytaj dalej »

Mit: Nie ma globalnego ocieplenia

„Globalne ocieplenie to bzdura!” (Janusz Korwin Mikke)Nauka posiada wiele różnorodnych dowodów na to, że globalne ocieplenie postępuje.Globalne ocieplenie zachodzi, o… czytaj dalej »

Mit: Zmiany klimatu są powodowane zmianami prądów morskich

Za zmianę klimatu odpowiadają zmiany prądów morskich, w tym przede wszystkim Dekadalna Oscylacja Pacyficzna. „Dekadalna Oscylacja Pacyficzna (Pacific Decadal Oscillation… czytaj dalej »

Mit: Naukowcy „ukrywają spadek” temperatury

Naukowcy próbowali „ukryć spadek” temperatury. „W dniu dzisiejszym Telewizja Publiczna podała już oficjalnie, że globalne ocieplenie to bzdura na resorach,… czytaj dalej »

Mit: Rekordowe opady śniegu to dowód na to, że globalne ocieplenie to fikcja

Rekordowe opady śniegu to dowód, że nie ma globalnego ocieplenia. „Globalne ocieplenie wciąż nęka naszą małą, błękitną planetę. W Chicago… czytaj dalej »

Mit: Zmieniono "globalne ocieplenie" na "zmianę klimatu".

„Wyznawcy sekty globalnego ocieplenia powodowanego przez człowieka z pewnością będą niechętni rewelacjom na temat oziębienia w wyniku mniejszej aktywności słonecznej,… czytaj dalej »

Mit: Globalne ocieplenie wynika z cykli aktywności słonecznej

"Długość cykli aktywności słonecznej dowodzi, że to Słońce jest odpowiedzialne za globalny wzrost temperatury. W 1991 r. Eigil Friis-Christensen i… czytaj dalej »

Mit: Wzrost średnich temperatur na świecie wynika z przyczyn naturalnych

Ociepla się z przyczyn naturalnych „Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [1]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych [2]

I tak się dzieje na naszej planecie od miliardów lat - okresy ocieplenia i rozkwitu przeplatają się z czasami chłodu,… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii topnieje wolniej niż mówili naukowcy

Szacunki prędkości topienia pokrywy lodowej Grenlandii były zawyżone. „Szybka utrata masy przez lądolody Grenlandii i Antarktydy ma być dowodem na… czytaj dalej »

Mit: Nadchodzi globalne ochłodzenie

Nadchodzi globalne ochłodzenie „Szef departamentu badań kosmicznych rosyjskiego Obserwatorium Pulkovo, doktor nauk fizycznych i matematycznych Habibullo Abdusamatov [uważa, że] (…)… czytaj dalej »

Mit: Wolna od lodu Arktyka to same korzyści

„Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że globalne ocieplenie, roztapiając lód na arktycznych wodach, otwiera nowe drogi wodne… czytaj dalej »

Mit: Lądolód Grenlandii jest nieczuły na ocieplenie klimatu

Lądolód Grenlandii przetrwał wiele okresów ocieplenia klimatu, przetrwa i obecną zmianę klimatu „W dotyczącym Grenlandii badaniu opublikowanym 6 lipca 2007… czytaj dalej »

Mit: Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940

Równie szybko jak obecnie ocieplało się już w latach 1860-1880 i 1910-1940 „Największe tempo ocieplania się klimatu w okresie dłuższym… czytaj dalej »

Mit: Za wzrost temperatury odpowiadają oceany, oddające ciepło do atmosfery

To oceany, oddając ciepło do atmosfery, ogrzewają ją „Te małe wzrosty temperatury globalnej w ostatnich 25 latach i w ostatnim… czytaj dalej »

Mit: Nadmiar dwutlenku węgla nie powoduje ocieplania klimatu

„Rosnąca koncentracja dwutlenku węgla ma małe znaczenie, lub wręcz nie ma go wcale.” „W porównaniu z parą wodną, pozostałe gazy… czytaj dalej »

Mit: Zgoda naukowców co do zmiany klimatu jest bez znaczenia

„Podobnie wyglądałby wykres ilustrujący zgodność naukowców co do tego, że Słońce krąży wokół Ziemi, sporządzony przed około 600 laty. (…)… czytaj dalej »

Mit: Ocieplenie wynika z błędów pomiarowych powodowanych złą lokalizacją stacji

„Stacje meteorologiczne w Stanach Zjednoczonych umieszczone były w pobliżu wylotów urządzeń klimatyzacyjnych, w otoczeniu asfaltowych parkingów, na gorących dachach oraz… czytaj dalej »

Mit: W epoce Rewolucji Przemysłowej emisje zanieczyszczeń były dużo wyższe

W czasach Rewolucji Przemysłowej nie było globalnego ocieplenia. „Dlaczego nie mieliśmy globalnego ocieplenia w epoce Rewolucji Przemysłowej? W owym czasie… czytaj dalej »

Mit: Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne

Przewidywania Jamesa Hansena z 1988 roku były błędne „23 czerwca 1988 James Hansen, naukowiec NASA, oświadczył w Izbie Reprezentantów, że… czytaj dalej »

Mit: Zmiana klimatu to nie problem, bo tak twierdzi Światowa Federacja Naukowców

Wcale nie ma konsensusu naukowego w temacie zmiany klimatu, bo panel klimatyczny World Federation of Scientists, organizacji założonej przez noblistów… czytaj dalej »

Koniec Holocenu

Niedawno grupa badaczy z Harwardu i Oregon State University opublikowała pierwszą rekonstrukcję temperatury globalnej w okresie ostatnich 11 tysięcy lat,… czytaj dalej »

Arktyczne wzmocnienie

Już w 1896 r. szwedzki naukowiec, Svante Arrhenius pisał o możliwym wpływie zmian koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze na temperatury… czytaj dalej »

Instytut Sobieskiego o zmianie klimatu

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego, szeroko propaguje stanowisko, mówiące, że nie mamy żadnego wpływu na klimat, a… czytaj dalej »

Newsweek: Klimatyczna huśtawka, czyli „takie ocieplenie to nic nadzwyczajnego”

Na portalu Naukaoklimacie.pl zbieramy i wyjaśniamy mity dotyczące globalnego ocieplenia. W popularnych artykułach często powtarzane są te same błędne argumenty,… czytaj dalej »

Ciepło-zimno

Pierwsze ataki zimy – śnieżyca, która utrudniła Amerykanom podróż na Święto Dziękczynienia, zdjęcia śniegu na Bliskim Wschodzie i w Wietnamie… czytaj dalej »

Wiara czy wiedza? O wywiadzie z Marcinem Korolcem

Przegląd Techniczny opublikował wywiad z Marcinem Korolcem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, pełniącym funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej i… czytaj dalej »

Klimatyczne podsumowanie 2013 roku

Być może w związku z tym, że dziewiętnasty szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych odbywał się w roku 2013 w Warszawie,… czytaj dalej »

Zagadka trendu ocieplenia klimatu po 1998 roku

Biorąc pod uwagę, jak szybko rosła temperatura powierzchni przed 1998 rokiem, co może nas najbardziej zaskoczyć w zmianach temperatury po… czytaj dalej »

Wójt gminy Jarocin: teoria globalnego ocieplenia to hucpa bez podstaw naukowych

Na stronie internetowej gminy Jarocin wójt gminy Zbigniew Walczak zamieścił oświadczenie: „Ogłaszam wszem wobec i każdemu z osobna, że na… czytaj dalej »

„Pauza w ociepleniu” a wiatry nad Pacyfikiem

W minionych 10-15 latach spowolnił wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi. Badacze wiążą to z przebiegiem cyklicznych zmian na Pacyfiku.… czytaj dalej »

Czy ocieplenie powyżej progu 2 stopni Celsjusza jest nieuchronne?

Choć naukowcy apelowali o zatrzymanie ocieplenia na poziomie 2°C, obecnie grozi nam wzrost temperatury o 4°C. Tymczasem dwa stopnie ocieplenia… czytaj dalej »

Wulkany: kolejna przyczyna wolniejszego wzrostu temperatur

Spowolniony wzrost temperatur powierzchni Ziemi na początku XXI wieku, okrzyknięty przez niektórych „końcem globalnego ocieplenia”, ma więcej niż jedną przyczynę.… czytaj dalej »

"Globalne ocieplenie się skończyło", czyli najcieplejszy maj w historii pomiarów

Na często spotykane stwierdzenie, że globalne ocieplenie skończyło się kilkanaście lat temu, można odpowiedzieć tylko: „nie, nie skończyło się”, po… czytaj dalej »

O co chodzi z „Progiem wzrostu temperatury o 2C”

Z pewnością każdy, kto interesuje się nieco zagadnieniem zmiany klimatu, spotkał się z twierdzeniami typu „nie możemy pozwolić, by średnia… czytaj dalej »

2014 rok: zasięg lodu w Arktyce szósty najmniejszy od tysiącleci

NSIDC (Narodowe Centrum Danych na temat Lodu i Śniegu) poinformowało, że w tym roku pokrywa lodowa w Arktyce osiągnęła szósty… czytaj dalej »

2014 na drodze do rekordu. Najcieplejszy październik w historii pomiarów

2014 rok ma dużą szansę stać się najcieplejszym w historii pomiarów, bijąc dotychczasowy rekord z roku 2010.Według analizy NOAA średnia… czytaj dalej »

Raport: Globalnie ocieplenie a rewolucja w Syrii

Klimatolodzy od dawna prognozowali, że powodowana przez nas zmiana klimatu doprowadzi do wysuszania się regionu Morza Śródziemnego. Czy rekordowo długotrwała… czytaj dalej »

Janusz Korwin Mikke: dlaczego odrzucam realność globalnego ocieplenia

Dlaczego Janusz Korwin Mikke tak twardo odrzuca przyjęcie do wiadomości, że zagrożenie antropogeniczną zmianą klimatu jest prawdziwe? Zastanawialiśmy się, czy… czytaj dalej »

Łyżka miodu, łyżka dziegciu - klimatologia w Klubie Trójki

W ostatnich tygodniach pewne poruszenie pośród naszych czytelników wzbudziła audycja w Klub Trójki pod tytułem Susze, powodzie, upały. Grozi nam… czytaj dalej »

Prof. Winiecki i „panikarstwo klimatyczne”, czyli centrum im. Adama Smitha znowu nadaje

Jak czytamy na stronie Project Syndicate, Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i… czytaj dalej »

Rzeczpospolita: „My chcemy Klimatyczną bzdurę roku! My!!!”

Ciężko jest być ostatnimi czasy w Polsce denialistą globalnego ocieplenia. Dawne profesorskie autorytety odeszły na emeryturę lub wieczne odpoczywanie; coraz… czytaj dalej »

Koralowce w pułapce

Jak pisaliśmy już w naszym serwisie, rafy koralowe to ekosystemy szczególnie narażone na negatywny wpływ zmian zachodzących w ziemskim systemie… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie przyspiesza

NASA poinformowała, że czerwiec był najgorętszym w historii pomiarów. Również według Japońskiej Agencji Meteorologicznej oraz amerykańskiej służby meteorologicznej NOAA tegoroczny… czytaj dalej »

Fale upałów, czyli Letnia Opowieść

Światowa Organizacja Meteorologiczna wystawia ostrzeżenie za ostrzeżeniem, w radiu codziennie zapowiadane są temperatury powyżej trzydziestu stopni - pierwsza połowa sierpnia… czytaj dalej »

Sekrety poziomu morza

„Wzrost poziomu morza to część kilkutysiącletniego trendu”, „za czasów rzymskich poziom morza był niższy o 2m”, „nie da się powiedzieć,… czytaj dalej »

Dodatkowe emisje ze źródeł naturalnych a przyszła zmiana klimatu

W projekcjach klimatu IPCC pokazywane są cztery możliwe wizje rzeczywistości. Dziś zajmiemy się tym, jak one powstają i na ile… czytaj dalej »

Szczyt klimatyczny: nawet jak wszyscy dotrzymają zobowiązań to i tak jesteśmy "usmażeni"

W scenariuszu biznes-jak-zwykle, w którym ludzkość nie podejmie żadnych nowych działań ukierunkowanych na ograniczenie emisji, możemy spodziewać się wzrostu temperatury… czytaj dalej »

I znów nam wmawiają: cieszcie się z ocieplenia

Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających… czytaj dalej »

Gorący 2015

Pisaliśmy już o tym, że rok 2015 okazał się rekordowo gorącym w historii pomiarów prowadzonych na terenie Polski. W związku… czytaj dalej »

Wrażliwość ekosystemów na wahania klimatu

Powierzchnię Ziemi pokrywają najrozmaitsze ekosystemy – od bujnych lasów deszczowych w gorących i wilgotnych tropikach po ubogą w życie tundrę… czytaj dalej »

Podsumowanie sezonu topnienia 2016 w Arktyce

Analizy danych satelitarnych prowadzone przez Narodowe Centrum Danych Lodu i Śniegu (NSIDC) w Boulder, Kolorado, USA, pokazują, że w tym… czytaj dalej »

Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie,… czytaj dalej »

Andrzej Szczęśniak: „MY nie znamy mechanizmów”

W audycji w TVN w towarzystwie prowadzącego audycję Piotra Kraśko zasiedli Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, z wykształcenia prawnik… czytaj dalej »

Globalne ocieplenie w 2016

Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań, wykorzystamy zatem tę okazję do krótkiego omówienia kontekstu związanego z najcieplejszym rokiem w historii… czytaj dalej »

Klimat Arktyki - wydanie 2016

Jak co roku, Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała raport na temat stanu klimatu Arktyki. Tradycyjnie naukowcy analizują… czytaj dalej »
Fundacja UW
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.