Klimatyczna bzdura roku 2014 wybrana!

Głosami Internautów zwycięzcą plebiscytu Klimatyczna bzdura roku 2014 został Zbigniew Ziobro. Na kolejnych miejscach uplasowali się Rafał Ziemkiewicz oraz Janusz Korwin-Mikke.

Ilustracja przedstawia podium z rysunkowymi postaciami zwycięzców głosowania. Stojący najwyżej Zbigniew Ziobro trzyma w ręku butelkę, z ktorej tryska woda.

Chociaż nauka zdołała już dawno ustalić, że klimat Ziemi podlega szybkiej zmianie i że powodem tego zjawiska jest działalność człowieka, w polskich mediach i polityce wciąż przewijają się te same klimatyczne mity. Aby walczyć z tym zjawiskiem, redakcja Nauki o klimacie zorganizowała plebiscyt na Klimatyczną bzdurę roku 2014.

W zakończonym 2 lutego 2015 głosowaniu Internautów dużą przewagą głosów zwyciężył Zbigniew Ziobro za swoją wypowiedź na temat dwutlenku węgla i napojów gazowanych. Na drugim miejscu znalazł się publicysta Rafał Ziemkiewicz, wciąż przekonany o dominującej roli wulkanów we współczesnych emisjach CO2. Oryginalne tezy na temat niedawnej historii klimatu zapewniły trzecie miejsce Januszowi Korwin-Mikkemu. Wypowiedzi wszystkich kandydatów z komentarzami oraz ostateczną klasyfikację znajdziecie na stronie www.klimatycznabzduraroku.pl.

Zwycięzca plebiscytu otrzyma pamiątkowy dyplom oraz oryginalną przypinkę wykonaną z prawdziwego węgla.

Zdjęcie przedstawia dyplom oraz czarną przypinkę o nieregularnym kształcie.

Po długiej debacie redakcja Nauki o klimacie wyłoniła także zwycięzców konkursu dla głosujących. Pierwszą nagrodę - czytnik Kindle Paperwhite - otrzymuje Marcin Maślanka. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymują Dominik Wosiek, Anna Peichert oraz Grzegorz Malinowski. Specjalne wyróżnienie za poczucie humoru otrzymuje Mariusz Perzanowski. Gratulujemy!

Mamy nadzieję, że dyskusja o zmianach klimatycznych na forum publicznym będzie się stawać coraz bardziej merytoryczna. Jest bowiem o czym rozmawiać - ważne jednak, by w dyskusjach bazować na najlepszej wiedzy naukowej, a nie ideologicznym zacietrzewieniu.

W roku 2015 redakcja portalu Nauka o klimacie również będzie monitorować wystąpienia w mediach, demaskując pseudonaukowe wypowiedzi o klimacie. Liczymy na to, że w związku z obawą przed ośmieszeniem przynajmniej niektórzy potencjalni kandydaci ugryzą się na czas w język i tym samym nie staną się gwiazdami edycji konkursu „Klimatyczna Bzdura Roku 2015”.

Ilustracja przedstawia rysnkową wersję Zbigniewa Ziobry trzymającego butelkę z wodą gazowaną oraz napisem "Dwutlenek węgla nie może być niebezpieczny, skoro spożywamy go wnapojach gazowanych"

Opublikowano: 2015-02-03 09:20
Tagi

klimatyczne bzdury

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.